start / Aktualności / Aktualności

PIOTR LEWANDOWSKI (TRENER FA SZCZECIN): AKADEMIA DAJE MI MOŻLIWOŚĆ 'ROZWINIĘCIA SKRZYDEŁ'

Rozmowa na temat FASE, własnego rozwoju, trenowania i pracy z najmłodszymi adeptami piłki nożnej, poprosiliśmy obecnego trenera Football Academy Szczecin - Piotra Lewandowskiego.

FASE: Cześć Piotrze. Mamy do Ciebie kilka, naprawdę ciekawych pytań. Zacznijmy jednak od początku. Do Football Academy dołączyłeś w sierpniu. Czy to była trudna decyzja?

Piotr Lewandowski: Poprzedni klub - KS Arkonia Szczecin darzę dużym sentymentem i szacunkiem, ze względu na to, że tam zaczynałem swoją przygodę z piłką jako zawodnik od najmłodszych lat, a później spędziłem tam swoje pierwsze 3 lata jako trener. Zmiana klubu nie była więc dla mnie sprawą łatwą i oczywistą. Przechodząc do Football Academy wziąłem jednak pod uwagę rozwój osobisty. Wierzyłem w to, że tutaj zdobędę nowe, cenne doświadczenie oraz będę mógł się jeszcze bardziej rozwinąć jako trener. Po pierwszych paru miesiącach jestem w stanie stwierdzić, że była to dobra decyzja. Wewnętrzne szkolenia oraz warsztaty, które organizuje Akademia stale podnoszą moje kompetencje i dają mi możliwość "rozwinięcia skrzydeł" pośród innych doświadczonych trenerów.

FASE: Teraz w Football Academy pracujesz z najmłodszymi adeptami piłki nożnej w naszej akademii. Jaka jest specyfika takich zajęć?

PL: Swoje treningi opieram w głównej mierze na grach i zabawach. Trening ma przede wszystkim sprawiać radość oraz wywoływać pozytywną emocję w dziecku, tak aby sport kojarzyło z czymś przyjemnym. Dostosowuje oczywiście jednostkę pod wiek oraz poziom zaawansowania grupy ułatwiając bądź utrudniając poszczególne zadania i zabawy. Zależnie od tego, czy grupa tego potrzebuje mniej lub bardziej - ubarwiam zabawę w opowieść ruchową, której celem jest przede wszystkim, jak największe zaangażowanie dziecka w ćwiczenie. Sama specyfika jest dość złożona, jednakże nadrzędnym zasadą, którą się kieruje jest to, aby "w sporcie dzieci kształtować lepszych ludzi, a dopiero w dalszej kolejności sportowców".

FASE: Możesz nam przybliżyć jaką rolę twoim zdaniem spełnia trener w życiu dziecka?

PL: Rola trenera w życiu dziecka jest dość złożona. Jednakże przede wszystkim jest on, szczególnie u najmłodszych, motywatorem i inspiratorem. Motywuje do uprawiania sportu, inspiruje, by być lepszym człowiekiem, lepszą wersją siebie. Trener mimo, że z założenia ma głównie poprowadzić dziecko w życiu sportowym, to również kształtuje odpowiednie postawy, rozwija pasje dziecka oraz wpaja mu wartości. Posługując się kolejny raz cytatem - "Jest bardziej prawdopodobne, że twoi zawodnicy zostaną takimi, jak ty jesteś, a nie takimi, jakimi byś chciał, by byli".

FASE: Czym więc dla malucha jest trening?

PL: Trening dla najmłodszych jest czasem, w którym może ono się wyszumieć, wyładować z siebie niezliczone pokłady energii. Jest miejscem, w którym przeżywa i uczy się swoich emocji. Tych o brzmieniu negatywnym i tych, które są dla nich przyjemniejsze. Trening to jednak przede wszystkim początek niesamowitej przygody zwanej "sportem", który jest niezbędnym elementem do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju każdego dziecka.

FASE: A "spotkania ligowe"? Istnieje coś takiego w świecie piłki tak młodych zawodników?

PL: Jeżeli chodzi o najmłodszych, to bierzemy udział w tzw. Lidze Skrzata w ramach Pierwszej Piłki organizowanej przez ZZPN. Jest to niesamowita inicjatywa dająca możliwość dodatkowej rozrywki dla podopiecznych, przy której my jako trenerzy możemy sprawdzić się na tle innych zespołów, a zawodnicy mogą rozwinąć się oraz zebrać doświadczenie mierząc się ze swoimi rówieśnikami z innych drużyn. Podczas takich rozgrywek nie liczy się ilość bramek, tylko sama gra dziecka. Oprócz tego w sezonie zimowym bierzemy udział w licznych turniejach organizowanych przez kluby, tak aby dzieci miały jak najwięcej gry i mogły jak najwięcej praktykować.

<< wstecz dalej >>

udostępnij